Studiowanie online, czyli popularnie zwany e-learning – czy to w ogóle możliwe? Tak! W dzisiejszych czasach w Internecie można znaleźć wszystko, również kształcenie studentów odbywa się przy użyciu sieci i nowoczesnych technologii. Sprawdź jak znaleźć studia online!
Zalety i wady studiowania przez Internet
Studiowanie online to wcale nie nowość, jak mogłoby się wydawać – kształcenie za pomocą Internetu oferowane jest na całym świecie już od kilkunastu lat, ale wciąż metoda ta zyskuje na popularności, a kolejne uczelnie wprowadzają taką możliwość do swoich programów. Dlaczego warto skorzystać z takiej formy zdobywania wiedzy?
Studiowanie to długotrwały proces, w wyniku którego uzyskujemy kompletną i rzetelną wiedzę na dany temat, a także również określony tytuł naukowy. Zazwyczaj wiąże się to z chodzeniem na zajęcia i wykłady, zaliczaniem egzaminów i pisaniem dodatkowych prac. Studiowanie w formie online ułatwia ten proces głównie w pierwszej części – studiować można, co się chce, bez konieczności wychodzenia z domu. Nie trzeba więc zaprzątać sobie głowy dojazdami lub wynajmem mieszkania w innym mieście, a nawet wyjazdem do innego kraju! Wszystko, czego nam potrzeba to komputer z dostępem do Internetu.
Studiowanie w trybie online to także fantastyczna propozycja dla wszystkich tych, którzy muszą godzić zdobywanie wiedzy z innymi obowiązkami takimi jak rodzina czy stała praca. Dlaczego? Internetowe studia pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale także pieniędzy. Chętnie korzystają z takiej formy studiowania także osoby ciężko chore, które ze względu na poważne schorzenia nie mogą uczestniczyć w normalnym trybie studiowania.
Warto jednak zauważyć, że przy studiowaniu przez Internet trzeba wykazywać się dużym samozaparciem i przede wszystkim systematycznością. Opuszczanie zajęć jest bowiem łatwiejsze i bardziej kuszące, ale będzie negatywnie wpływało na proces zdobywania wiedzy i w konsekwencji – utrudni skończenie studiów.
Do dużych wad takiej formy zdobywania wiedzy wiele osób zalicza także jej koszty – często studia online potrafią kosztować bardzo dużo. Wiąże się to głównie z faktem, że w większości studiowanie przez Internet oferują uczelnie prywatne, na których czesne jest znacznie wyższe.
Część osób skarży się także na brak kontaktu z wykładowcami, jednak zauważyć należy, że studia online w większości nastawione są na pracę własną, a osoby, którym zależy na bezpośrednim kontakcie z prowadzącymi, raczej decydują się na studiowanie w trybie stacjonarnym.
Wymarzone studia na wyciągnięcie ręki!
Aktualnie uczelnie na całym świecie oferują studiowanie w formie online w bardzo szerokim zakresie. Przede wszystkim taki tryb umożliwia podjęcie studiów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia, a często również dostępne są studia podyplomowe! Trzeba mieć jednak świadomość, że studiowanie przez Internet wciąż się rozwija, oferowane są nowe kierunki i, mimo że ich wybór jest już dość duży, to wciąż nie znajdzie się tam tylu możliwości ile przy standardowym studiowaniu stacjonarnym lub zaocznym.
Jak znaleźć studia online?
Studiów online trzeba szukać w Internecie. Jeśli jesteśmy zainteresowani konkretną uczelnią, warto wówczas wejść na jej stronę internetową i odszukać interesujące nas informacje o formie studiowania przez sieć internetową. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie wybierania uczelni, dobrze jest zrobić głębsze rozeznanie na temat, które placówki oferują studiowanie w trybie online poszukiwanego przez nas kierunku. Być może odnajdziemy kilka uczelni, które warto wziąć pod uwagę. Wówczas powinno się dokładnie zapoznać z oferowanymi przez nie warunkami studiowania. Do najważniejszych kwestii będą należeć między innymi: zasady i warunki rekrutacji, wysokość opłat, w tym między innymi czesnego oraz ogólne zasady studiowania online i korzystania z systemu umożliwiającego pracę podczas całego semestru.
Jeśli zdecydujemy się już na wybór kierunku i uczelni trzeba przystąpić do rekrutacji. Zazwyczaj wszystko odbywa się drogą internetową, jednak tak jak w przypadku klasycznego studiowania będzie nam potrzebny komplet dokumentów, a właściwie ich skanów do wykazania, że kwalifikujemy się na dany kierunek studiów. Po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego powinniśmy otrzymać decyzję o zakwalifikowaniu się na studia i wpisaniu na listę studentów. Wówczas otrzymamy także unikalny login i hasło, za pomocą których uzyskujemy dostęp do wszelkich materiałów potrzebnych do studiowania. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko zdobywać wiedzę nie ruszając się z domu!